M4220053
DI(TERT-BUTYLPEROXYISOPROPYL)BENZENE , 96%(Mixtureofisomers) , 2212-81-9
CAS NO.:2212-81-9
Empirical Formula: C20H34O4
Molecular Weight: 338.49
MDL number: MFCD01940629
EINECS: 218-664-7
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 100g | RMB284.00 | In Stock |
|
| 500g | RMB1000.00 | In Stock |
|
| 2.5kg | RMB3016.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 43-49 °C |
| Boiling point: | 360 ºC |
| Density | 0.974 |
| vapor pressure | 0Pa at 20℃ |
| refractive index | 1.6000 (estimate) |
| Flash point: | 113 ºC |
| storage temp. | Refrigerator (+4°C) |
| Water Solubility | 40μg/L at 20℃ |
| InChI | InChI=1S/C20H34O4/c1-17(2,3)21-23-19(7,8)15-12-11-13-16(14-15)20(9,10)24-22-18(4,5)6/h11-14H,1-10H3 |
| InChIKey | UBRWPVTUQDJKCC-UHFFFAOYSA-N |
| SMILES | C(C1C=CC=C(C(C)(C)OOC(C)(C)C)C=1)(C)(C)OOC(C)(C)C |
| LogP | 7.3 at 20℃ |
| CAS DataBase Reference | 2212-81-9 |
Description and Uses
crosslinking agent BIBP, BIPB , hyperoxide crosslinking agent, chlorinated polyethylene crosslinking agent
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS02 |
| Signal word | Danger |
| Hazard statements | H242-H413 |
| Precautionary statements | P210-P220-P234-P280-P370+P378-P403+P235-P411-P420-P501 |
| Hazard Codes | Xi-O |
| Risk Statements | 7-36 |
| Safety Statements | 36/37/39-3/7-26-14A |
| RIDADR | 3106 |
| HazardClass | 5.2 |
| PackingGroup | II |
| HS Code | 29096000 |






