BD8656631
BBD , 97% , 18378-20-6
CAS NO.:18378-20-6
Empirical Formula: C13H10N4O3
Molecular Weight: 270.24
MDL number: MFCD00038006
EINECS: 242-261-5
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 1g | RMB618.40 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 206-209 °C |
| Boiling point: | 413.36°C (rough estimate) |
| Density | 1.2858 (rough estimate) |
| refractive index | 1.6120 (estimate) |
| storage temp. | Keep in dark place,Inert atmosphere,2-8°C |
| solubility | Acetonitrile: Slightly Soluble: 0.1-1 mg/ml DMSO: Slightly Soluble: 0.1-1 mg/ml |
| pka | -3.78±0.45(Predicted) |
| form | Solid |
| color | Brown to orange |
| CAS DataBase Reference | 18378-20-6 |
Description and Uses
BBD (NSC240867) is a biochemical reagent/chromogenic reagent.
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 24/25-36-26 |
| HS Code | 29349990 |






![4-Nitrobenzo[c][1,2,5]oxadiazole](https://img.chemicalbook.com/CAS/GIF/16322-19-3.gif)