BD0631653
Bis(2,2,6,6-tetramethyl-3,5-heptanedionato)zinc , 98% , 14363-14-5
Synonym(s):
2,2,6,6-Tetramethyl-3,5-heptanedione zinc derivative;Zn(TMHD)2
| Pack Size | Price | Stock | Quantity |
| 250mg | RMB92.80 | In Stock |
|
| 1g | RMB226.40 | In Stock |
|
| 5g | RMB840.80 | In Stock |
|
| 25g | RMB3664.00 | In Stock |
|
| others | Enquire |
Update time: 2022-07-08
PRODUCT Properties
| Melting point: | 132-134 °C(lit.) |
| Boiling point: | 250°C |
| Flash point: | 250°C |
| storage temp. | 2-8°C, protect from light, stored under nitrogen |
| form | crystal |
| color | white |
| Hydrolytic Sensitivity | 4: no reaction with water under neutral conditions |
| InChI | 1S/2C11H20O2.Zn/c2*1-10(2,3)8(12)7-9(13)11(4,5)6;/h2*7,12H,1-6H3;/q;;+2/p-2/b2*8-7+; |
| InChIKey | QWDQAWFEDOIHGD-ORWWTJHYSA-L |
| SMILES | CC(C)(C)C(=O)\C=C(\O[Zn]O\C(=C\C(=O)C(C)(C)C)C(C)(C)C)C(C)(C)C |
Safety
| Symbol(GHS) | ![]() GHS07 |
| Signal word | Warning |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precautionary statements | P261-P264-P271-P280-P302+P352-P305+P351+P338 |
| target organs | Respiratory system |
| PPE | dust mask type N95 (US), Eyeshields, Gloves |
| Hazard Codes | Xi |
| Risk Statements | 36/37/38 |
| Safety Statements | 26-36 |
| WGK Germany | 3 |
| TSCA | No |
| Storage Class | 11 - Combustible Solids |
| Hazard Classifications | Eye Irrit. 2 Skin Irrit. 2 STOT SE 3 |







